Zespół tworzą

Anna Czerwiec-Banek

Anna dołączyła do zespołu w połowie 2009 roku. Pierwszy utwór, który stworzyła opowiada o obrońcach Wizny.

Ania jest absolwentką Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, aktualnie pracuje jako nauczyciel-konsultant w ośrodku metodyczno-edukacyjnym, w dziedzinie m.in. twórczości plastycznej dziecka, arteterapii i terapii zajęciowej.

Autorka tekstów utworów głównie o tematyce patriotycznej, poetka, rysownik – satyryk. Prywatnie – matka dwojga dzieci.

Kontakt: annaczerwiecbanek@gmail.com

Maksymilian

Maksymilian urodził się w roku, którym to swą antyutopię zatytułował George Orwell. W mieście, które ówcześnie było stolicą województwa bielskiego. Był jednym z pierwszych gości na próbach zespołu. W sierpniu 2006 roku dołączył do zespołu za namową Siana. Wcześniej (poza drobnymi “wyskokami”) nie śpiewał. Nie miał też takowych ambicji. Czynnikiem wpływającym na podjęcie próby, była poezja wojenna, która wówczas składała się na warstwę liryczną muzyki zespołu… Mimo ciężkich początków, trwa do dziś. Zawodowo, o dziwo, pracuje jako listonosz w UP Szczyrk.

Marcin “Siano”

Siano urodził się w Szczyrku w 1981 roku. Gitarę pierwszy raz wziął do rąk dopiero jako 22 -latek. Jest samoukiem, więc początki nie były proste. Jednak zamiłowanie do muzyki zawsze brało górę. Początkowo grał w innym zespole, ale cały czas chciał grać swoje utwory, więc komponował. Tak po roku, gdy uzbierał już sporo materiału nadszedł czas na wybór kierunku swojej muzyki, bo cóż znaczy muzyka rockowa bez tekstu. Problem nie istniał zbyt długo, a wszystko za sprawą zbioru wierszy, które leżały na jego biurku. Nagle okazało się, że poezja wojenna idealnie wpasowuje się w rockowe brzmienie. Był tylko jeszcze jeden problem. Znaleźć muzyków, którzy uwierzą w to co on. Na szczęście nie trwało to długo i tak Siano stworzył zespół FORTECA.

Na co dzień jest ojcem Jakuba i listonoszem.

 

Patryk

Patryk urodził się w Szczyrku w 1982 roku. Muzyka była obecna w domu od zawsze, jednak rockowy styl odkrył wraz z ukazaniem się płyty Use your illusion Gunsów w 1991 roku. Niespełniony perkusista. Jako że instrument to spory głośny i dość drogi, porzucił go na rzecz bardziej poręcznej gitary, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Z Sianem rozpoczął wspólne muzykowanie, jednak po kilku latach ich drogi się rozeszły. Doświadczenie zbierał w dwóch innych zespołach, zanim latem 2007 roku na dobre dołączył do Fortecy. Trwając w niej po dziś dzień…  Podobnie jak koledzy, zajmuje się graniem i doręczaniem

Marek

Marek urodził się w Szczyrku, w Listopadzie 1982 roku.  W młodzieńczych latach zaczął interesować się muzyką rockową i metalową, i tym gatunkom jest wciąż wierny.

Z Siankiem i Patrykiem zna się od czasów szkoły podstawowej. Jednak ,w przeciwieństwie do nich, swoją przygodę z muzyką rozpoczął dość późno. Krótko przed Fortecą, za namową kolegów, usiadł za perkusją, i tak kontynuuje tę zabawę aż do tej pory.

Na co dzień pracuje jako listonosz w Poczcie Polskiej.

Magdalena

Magdalena urodziła się w Katowicach w 1984 roku. Zamiłowanie do poezji II Wojny Światowej i częste wypady do Szczyrku sprawiły, że z utworami FORTECY miała styczność już na samym początku, czyli w 2006 roku. Los także sprawił, że zespół zagrał swój pierwszy koncert na imprezie, którą współorganizowała w styczniu 2007 roku. Potem zostało tylko kibicowanie, by się rozwijali. W między czasie rozpoczęła pracę w branży muzycznej i po raz kolejny przypadek sprawił, że zwróciła znowu uwagę na tę formacje. Dokładnie przyjaciel FORTECY – Marek Dunat – poeta, szczyrkowski animator i prezes stowarzyszenia Młodzi dla Szczyrku, poprosił ją by pomogła chłopakom rozwinąć skrzydła. Jednak praca zawodowa nie ułatwiała jej kontaktu z chłopakami. Tak minęły 2 miesiące i w końcu spotkała chłopaków, właśnie na pogrzebie już ś.p. Marka. Nie mogła zbagatelizować tej sytuacji i po prostu zaczęła pomagać FORTECY. Tak na początku 2009 roku dołączyła do składu, określając się wtedy mianem opiekuna. Początki były bardzo trudne. Każdy z członków zespołu jest samoukiem, więc przed zespołem była wielka praca do wykonania. Mimo trudności na każdym kroku wytrwale dążyli do celu. Tak rok później wspólnymi siłami wydali Nową Płytę Demo i zagrali kilka koncertów m.in. przed zespołem Sabaton w Wiźnie, który odbył się tak naprawdę dzięki wierze w zespół i wytrwałości w działaniu Dariusza Szymanowskiego – Prezesa Stowarzyszenia Wizna 1939. A potem było raz lepiej raz gorzej, ale wsparcie ludzi, których spotykali na swojej drodze zawsze pomagało im w dalszej walce.

Kolejne inwestycje, szlifowanie warsztatu i jesteśmy tutaj. Magdalena w zespole pełni kilka ról od managera, przez współkompozytora, kierowcę, to jeszcze kilka innych by się znalazło. Prywatnie jest mamą Jakuba, a zawodowo energetykiem.