Zespół tworzą

Pozostali w walce

FORTECA – Walka Trwa

          Zespół FORTECA powstał w 2006 roku z inicjatywy gitarzysty Marcina “Siano” Tucznio, który stworzył pierwsze dwa utwory z wierszami Baczyńskiego i Broniewskiego, a następnie rozpoczął poszukiwanie muzyków. Styczniu 2007 roku zespół zagrał swój pierwszy koncert, a kilka miesięcy później wydał nagrany w domowych warunkach dwu płytowy album “Żołnierz Polski” i Słońce Wrześnie”. Kolejnym wydarzeniem z życia Fortecy było kilkanaście koncertów, także ten największy zagrany w 2009 roku w Wiźnie przed grupą Sabaton. Ten rok poświecili także na nagranie płyty demo, której wydanie miało miejsce w 2010 roku. Wkrótce rozpoczęli pracę nad kolejną płytą „Kto dziś upomni się o pamięć?”, którą po ciężkich bojach udało się wydać w czerwcu 2013 roku.Rok ten był obfity w nowe doświadczenia. W marcu zespół wygrał utworem “Żołnierze Wyklęci – Niezłomnie Żołnierze” II edycję konkursu Hard as a Rock, a w maju przeszli trasą ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego współtworząc w ten sposób film “Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”. To właśnie te doświadczenia stały się inspiracją kolejnego albumu, który w całości muzycy poświęcili postaci tego wielkiego bohatera. Tak właśnie 1 marca 2014 roku została wydana płyta “ROTMISTRZ”. Jednak muzycy mimo wielu koncertów ten rok poświęcili także rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i już 1 sierpnia ukazał się kolejny krążek pt. “PROJEKT nieZAKAZANY” z piosenkami śpiewanymi podczas okupacji w rockowym, fortecowym brzmieniu. Na 10 rocznicę swojej działalności wydali płytę “Składanka na 10-lecie”, na której znalazły się najpopularniejsze fortecowe utwory. W 2018 roku powstaje kolejny album zespołu pt. “Bohaterowie Znani nieZnani”, a rok później “Wspomnienie Historii”.

        23 listopada 2019 roku rockowa FORTECA zakończyła działalność koncertową podsumowując 14 lat walki o Pamięć, wydarzeniem artystycznym pn.: “Tu wszystko się zaczęło”, które zorganizowali w swoim rodzinnym Szczyrku. Podczas ponad 4 godzinnego występu zespół wykonał ponad 30 utworów. Całość wydarzenia była rejestrowana, dzięki czemu rok później zespół wydał zapis KONCERTU LIVE “Tu wszystko się zaczęło”, a okolicznościowych pendrivach. Obecnie zespół przygotowuje się do premiery kolejnego rockowego albumu.

       Od 2020 roku zespół koncertuje w częściowo zmienionym składzie w akustycznym brzmieniu pn. FORTECA-Walka Trwa

      FORTECA -Walka Trwa to kontynuacja 14-letniej działalności koncertowej rockowego zespołu historyczno-patriotycznego FORTECA, jednak w akustycznym brzmieniu. Utwory FORTECY wybrzmiewają teraz przy akompaniamencie pianina, skrzypiec oraz gitary klasycznej i basowej.

      FORTECA ponad dekadę w rockowo – metalowym brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami wprost idealnie wpasowywała się w docelowy przekaz historyczno-patriotyczny. Początkowo grupa  czerpała teksty z bogatej twórczości poetów tworzących w okresie II wojny światowej, tj.: K.K. Baczyński, W. Broniewski, czy F. Konarskiego, od kilku lat tworzą własne teksty. Historia okresu okupacji była jedynym motywem ich twórczości.

Jak sami mówią: “Nie chcemy, aby patriotyzm był pojmowany jedynie jako martyrologia, czy gra polityczna. Jesteśmy patriotami i chcemy poprzez swoją twórczość pokazać, jakie wydarzenia i ich bohaterowie doprowadziły do miejsca, w którym się teraz znajdujemy. Mamy nadzieję, że nasze utwory przybliżą Wam te losy. Patrzymy wstecz, ale także w przyszłość. To od nas, młodych ludzi zależy przyszłość naszej Ojczyzny. Dlatego: Nie pozwólmy Zapomnieć Nie pozwólmy Przekłamać Nie pozwólmy Powtórzyć”

Anna Czerwiec-Banek

Anna dołączyła do zespołu w połowie 2009 roku. Pierwszy utwór, który stworzyła opowiada o obrońcach Wizny. Jest absolwentką Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, aktualnie pracuje jako nauczyciel-konsultant w ośrodku metodyczno-edukacyjnym, w dziedzinie m.in. twórczości plastycznej dziecka, arteterapii i terapii zajęciowej. Autorka tekstów utworów głównie o tematyce patriotycznej, poetka, rysownik – satyryk. Prywatnie – matka dwojga dzieci.

Kontakt: annaczerwiecbanek@gmail.com

Marcin “Siano”

Siano urodził się w Szczyrku w 1981 roku. Gitarę pierwszy raz wziął do rąk dopiero jako 22 -latek. Jest samoukiem, więc początki nie były proste. Jednak zamiłowanie do muzyki zawsze brało górę. Początkowo grał w innym zespole, ale cały czas chciał grać swoje utwory, więc komponował. Tak po roku, gdy uzbierał już sporo materiału nadszedł czas na wybór kierunku swojej muzyki, bo cóż znaczy muzyka rockowa bez tekstu. Problem nie istniał zbyt długo, a wszystko za sprawą zbioru wierszy, które leżały na jego biurku. Nagle okazało się, że poezja wojenna idealnie wpasowuje się w rockowe brzmienie. Był tylko jeszcze jeden problem. Znaleźć muzyków, którzy uwierzą w to co on. Na szczęście nie trwało to długo i tak Siano stworzył zespół FORTECA. Skomponował do tej pory ponad 70 utworów muzycznych. Obecnie nadal komponuje i koncertuje z zespołem FORTECA – Walka Trwa, czyli akustyczną wersją utworów zespołu FORTECA, jako basista. Na co dzień jest ojcem Jakuba i listonoszem.

 

Magdalena

Magdalena urodziła się w Katowicach w 1984 roku. Zamiłowanie do poezji II Wojny Światowej i częste wypady do Szczyrku sprawiły, że z utworami FORTECY miała styczność już na samym początku, czyli w 2006 roku. Los także sprawił, że zespół zagrał swój pierwszy koncert na imprezie, którą współorganizowała w styczniu 2007 roku. Potem zostało tylko kibicowanie, by się rozwijali. W między czasie rozpoczęła pracę w branży muzycznej i po raz kolejny przypadek sprawił, że zwróciła znowu uwagę na tę formacje. Dokładnie przyjaciel FORTECY – Marek Dunat – poeta, szczyrkowski animator i prezes stowarzyszenia Młodzi dla Szczyrku, poprosił ją by pomogła chłopakom rozwinąć skrzydła. Jednak praca zawodowa nie ułatwiała jej kontaktu z chłopakami. Tak minęły 2 miesiące i w końcu spotkała chłopaków, właśnie na pogrzebie już ś.p. Marka. Nie mogła zbagatelizować tej sytuacji i po prostu zaczęła pomagać FORTECY. Tak na początku 2009 roku dołączyła do składu, określając się wtedy mianem opiekuna. Początki były bardzo trudne. Każdy z członków zespołu jest samoukiem, więc przed zespołem była wielka praca do wykonania. Mimo trudności na każdym kroku wytrwale dążyli do celu. Tak rok później wspólnymi siłami wydali Nową Płytę Demo i zagrali kilka koncertów m.in. przed zespołem Sabaton w Wiźnie, który odbył się tak naprawdę dzięki wierze w zespół i wytrwałości w działaniu Dariusza Szymanowskiego – Prezesa Stowarzyszenia Wizna 1939. A potem było raz lepiej raz gorzej, ale wsparcie ludzi, których spotykali na swojej drodze zawsze pomagało im w dalszej walce.

Kolejne inwestycje, szlifowanie warsztatu i jesteśmy tutaj. Magdalena w zespole pełni kilka ról od managera, przez współkompozytorkę, kierowcę, to jeszcze kilka innych by się znalazło. Prywatnie jest mamą Jakuba, a zawodowo energetykiem. Obecnie jest także wokalistą w akustycznej wersji FORTECY, bo walka o Pamięć nadal musi trwać.

Piotr “Melex”

Piotr jako realizator dźwięku dołączył do zespołu w 2015 roku. Od 25 lat pracuje w branży estradowej jako realizator dźwięku współpracujący z wieloma polskimi
i zagranicznymi artystami, w tym z zespołem Blue Cafe, Rafał Brzozowski, Forteca, SBB, Orkiestra Młodzieżowa Tomaszowa Mazowieckiego „Symfonia Juventus”
i innymi oraz firmami GMB, Gigant Sound, Modzelewski Sound, Ivan Sound, FBI i nie tylko. Pracowałem przy wielu produkcjach telewizyjnych oraz przy festiwalach w Mrągowie, Sopocie czy Opolu. Od 5 lat prowadzi warsztaty dla realizatorów zarówno w zakresie podstawowym, jak i zaawansowanym, a także podnosi kwalifikacje własne.

Kontakt: melexaudio@gmail.com

Dołączyli do walki

Michalina

Michalina dołączyła do zespołu jako skrzypaczka i chórzystka pod koniec 2020 roku. Jej niekonwencjonalne podejście do skrzypiec nadaje koncertom zespołu podniosłego charakteru. Jest absolwentka Szkoły Muzycznej II st w Wałbrzychu w klasie skrzypiec. Od 10 lat na scenie muzyki rozrywkowej. Współpracowała z wieloma zespołami i udzielała się w różnych projektach muzycznych m.in. z zespołem Sąsiedzie Plus, wraz z którym zdobywała nagrody główne w wielu festiwalach, w tym w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym NON – STOP CCM, w którym zespół został ogłoszony Muzycznym Odkryciem Roku 2019.

Sebastian “Niki”

Gitarzysta, kompozytor, aranżer, wokalista. Od ponad dwudziestu lat na scenie. Z zespołem FORTECA współpracuje od 2015 roku. 
Realizator dźwięku odpowiedzialny także za mix i mastering albumów "Bohaterowie Znani nieZnani" oraz "Wspomnienie Historii". 
Od 2020 roku gitarzysta i kompozytor zespołu FORTECA - Walka Trwa. Współpracował z zespołami GifNoise, Black Bee, epizodycznie 
z Johnem Porterem, De Press, Małgorzatą Andrzejewicz i kilkoma innymi artystami. Obecnie członek zespołów Małe Kino, Anna Mysłajek 
oraz aranżer i członek zespołu Tomka Filipczaka. Wspomaga jako gitarzysta i aranżer Janusza Ochockiego. Na co dzień współpracuje 
z Pawłem Kurowskim w SoundStoneStudio w Żywcu, jest miksinżynierem i współproducentem kilkunastu płyt. Od ponad piętnastu lat udziela 
się również jako pedagog ucząc gry na gitarze i wprowadza młodzież w tajniki pracy artystycznej. 

Łukasz “Luck”

instrumentalista (pianista), aranżer, muzyk sesyjny. Związany z zespołem FORTECA od 2013 roku jako pianista, współpracujący przy albumach: “Kto dziś upomni się o Pamięć”, “Rotmistrz”, “Bohaterowie Znani nieZnani”. Od 2020 współtworzący zespół FORTECA – Walka Trwa, jako pianista i aranżer. Ukończył z wyróżnieniem Społeczne Ognisko muzyczne w Pszczynie w klasie Fortepianu. Laureat konkursów muzycznych. Ze sceną związany od 20 lat. Brał udział w licznych projektach w towarzystwie gwiazd polskiej sceny artystycznej mi.n. Anna Guzik, Anna Jurksztowicz, Golec uOrkiestra, Krzysztof Respondek, Henryk Czich, Marta Świątek – Stanienda, Aleksandra Nykiel.

Odeszli w chwale

Maksymilian

Maksymilian urodził się w roku, którym to swą antyutopię zatytułował George Orwell. W mieście, które ówcześnie było stolicą województwa bielskiego. Był jednym z pierwszych gości na próbach zespołu. W sierpniu 2006 roku dołączył do zespołu za namową Siana. Wcześniej (poza drobnymi “wyskokami”) nie śpiewał. Nie miał też takowych ambicji. Czynnikiem wpływającym na podjęcie próby, była poezja wojenna, która wówczas składała się na warstwę liryczną muzyki zespołu… Mimo ciężkich początków. Aktualnie pracuje w UP Mrągowo. Obecnie nie koncertuje z zespołem, jednak nadal z nim współpracuje przy tworzeniu nowych utworów i albumów muzycznych.

Patryk

Patryk urodził się w Szczyrku w 1982 roku. Muzyka była obecna w domu od zawsze, jednak rockowy styl odkrył wraz z ukazaniem się płyty Use your illusion Gunsów w 1991 roku. Niespełniony perkusista. Jako że instrument to spory głośny i dość drogi, porzucił go na rzecz bardziej poręcznej gitary, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Z Sianem rozpoczął wspólne muzykowanie, jednak po kilku latach ich drogi się rozeszły. Doświadczenie zbierał w dwóch innych zespołach, zanim latem 2007 roku na dobre dołączył do Fortecy. Swoją przygodę z zespołem zakończył w 2019 roku. Podobnie jak koledzy, zajmuje się graniem i doręczaniem listów.

Marek

Marek urodził się w Szczyrku, w Listopadzie 1982 roku.  W młodzieńczych latach zaczął interesować się muzyką rockową i metalową, i tym gatunkom jest wciąż wierny. Z Siankiem i Patrykiem zna się od czasów szkoły podstawowej. Jednak ,w przeciwieństwie do nich, swoją przygodę z muzyką rozpoczął dość późno. Krótko przed Fortecą, za namową kolegów, usiadł za perkusją, na niej grał w zespole do 2019 roku. Na co dzień pracuje jako listonosz w Poczcie Polskiej.

Tomasz

Tomek dołączył do zespołu jako basista w 2014 roku. Prócz zamiłowania do muzyki jest także świetnym kierowcą, dzięki czemu zawsze bezpiecznie docieraliśmy do celu. Niestety po 2 latach musiał opuścić szeregi FORTECY, jednak jego bas nadal wybrzmiewał podczas koncertów.

Dawid

Dawid jako basista tworzył zespół FORTECA od samego początku. Jednak po 7 latach praca zawodowa uniemożliwiła mu dalszą współpracę z zespołem. Z zawodu elektronik, dzięki czemu sprzęt zespołu był zawsze sprawny i gotowy do bitwy.