Dziś mija 79 lat od pierwszego transportu najmłodszych do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. Przez następne ponad 25 miesięcy małych więźniów bito, poniżano i głodzono.
Utwór „Tu się liczył tylko numer” powstał w hołdzie dla tych najbardziej bezbronnych i niewinnych ofiar II wojny światowej.
Dziecięcy obóz koncentracyjny w Łodzi funkcjonował w latach 1942-1945.
Nie ma wątpliwości, że panujące w nim warunki były takie same, jak w obozach koncentracyjnych, których symbolem jest właśnie KL Auschwitz. Mali więźniowie „Przemysłowej” poddawani byli wyniszczającemu rygorowi, zmuszani do pracy ponad siły przy głodowych racjach żywnościowych, jeszcze obniżanych za każde rzekome „przewinienie”. Brutalne kary, znęcanie się, upadlanie
– w takich warunkach część dzieci nie miała szans przetrwać, a ocalali musieli zmagać się z konsekwencjami obozowych traum jeszcze przez wiele lat po wojnie.
Obóz przeznaczony był dla dzieci polskich. Szacuje się, że niemal 40% z nich pochodziło ze Śląska, choć więziono w nim także dzieci pochodzące z innych obszarów okupowanej Polski, jak choćby z wielkopolskiej Mosiny czy Poznania.
Liczba ofiar obozu – ze względu na brak lub zafałszowanie danych – jest kwestią sporną. Pojawiające się w literaturze przedmiotu szacunki są bardzo zróżnicowane. Według jednych z ostatnich ustaleń w obozie więzionych było kilka tysięcy dzieci, z czego śmierć ponieść miało około 200.
FORTECA – Walka Trwa – “Tu się liczył tylko numer”