Pożegnalny koncert zespołu FORTECA – relacja

Zespół FORTECA Fortecjanom – pożegnalny koncert zespołu historyczno -patriotycznego FORTECA.

W sobotę 23 listopada 2019 r. w Szczyrku odbył się pożegnalny koncert miejscowego zespołu FORTECA.  W wypełnionej po brzegi sali BeskidArts – Przestrzeń Twórcza zebrało się ponad 400 fanów historyczno-patriotycznego rocka z całej Polski. Jednym z gości honorowych był syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Pan Andrzej Pilecki. Koncert poprzedził Milczący Marsz Pamięci. Całe wydarzenie trwało ponad 7 godzin i z całą pewnością na długo zapadnie w pamięci jego uczestników.

Wydarzenie rozpoczęło się pod kamienną pietą upamiętniającą żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania kpt. Henryka Flamego, ps. “Bartek”. Następnie jego uczestnicy przeszli półtorakilometrową trasę Milczącego Marszu Pamięci, którego punktem docelowym był Park Zwierzyniecki w Szczyrku i stojący tam pomnik poświęcony pamięci dziesięciu więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, straconych tam podczas okupacji hitlerowskiej. Znakiem rozpoznawczym tej części wydarzenia była rozwinięta stumetrowa flaga Rzeczpospolistej Polskiej, którą uczestnicy przenieśli ulicami miasta. Marsz zakończył efektowny pokaz rac świetlnych.

O godzinie 17 w pobliskiej sali BeskidArts – Przestrzeń Twórcza na scenie pojawiła się pomysłodawczyni i główna organizatorka wydarzenia Pani Magdalena Janeczek, menadżer FORTECY. Wraz z nią na specjalne zaproszenie zespołu na scenie pojawił się, jako współprowadzący, przedstawiciel fanów zwanych FORTECJANAMI, Kamil Dobosz. Ku radości zgromadzonych powitani zostali goście honorowi: Pani Maria Serafińska-Domańska i Pan Stanisław Domański z Muzeum Pamiątek po Janie Matejce w Koryznówce; Pan Andrzej Pilecki; Pani Anna i Pan Tomasz Ostrowscy oraz Pan Marcin Krzysztofik. Na sali wraz z uczestnikami pojawiły się również rodziny członków zespołu oraz przedstawiciele władz Szczyrku.

W pierwszej części koncertu ku zdumieniu zgromadzonych wystąpiła kapela góralska, która wraz z FORTECĄ wykonała dwa utwory. Autorem tekstów był Marian Konior – nieżyjący szczyrkowski poeta. Członkowie zespołu, jako pracujący listonosze z Urzędu Pocztowego w Szczyrku postanowili przedstawić również swoją pracę zawodową. Wykorzystali do tego specjalnie zaaranżowany utwór SKALDÓW – Medytacje wiejskiego listonosza (Ludzie listy piszą). W trakcie jego wykonywania wokalista zespołu wjechał na scenę rowerem, po czym wyrzucił w zgromadzony tłum plik listów.

W kolejnej części koncertu zespół wykonał kilka utworów o polskich bohaterach (Stanisław Sojczyński
ps. “Warszyc”, Witold Pilecki, Józef Haller), a także utwór “Warszawo ma” oraz “Elegia o… (chłopcu polskim)”. Na zakończenie akustycznej części koncertu zaprezentowano premierowy utwór,
pt. “Koryznówka”, na podstawie wiersza Bogdana Kasprowicza, pt. “Rotmistrz Witold Pilecki”.

Następnie rozpoczęły się podziękowania za ponad 13 lat pracy zespołu na rzecz kultywowania pamięci o bohaterach i wydarzeniach historii Polski. Na scenie pojawili się członkowie zespołu wraz z Panią Anną Czerwiec-Banek (autorką tekstów) oraz najwierniejszy fan FORTECY, którzy otrzymali od swojej menadżerki pamiątkowe złote płyty. Na scenie z podziękowaniami pojawili się również przedstawiciele władz Szczyrku, Pani Maria Serafińska-Domańska, Pan Marcin Krzysztofik oraz fani zespołu, którzy przygotowali specjalne niespodzianki.

Po wzruszających scenach oficjalnych pożegnań rozpoczęła się właściwa część koncertu. Fani mogli wysłuchać utworów w świetnej rockowej aranżacji. “Chłopaki od Bartka”, “Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Żołnierze”, “Ochotnik”, “Bezimienni bohaterowie”, “Kto dziś upomni się pamięć” – to tylko niektóre uwielbiane przez FORTECJAN piosenki, które wybrzmiały z głośników w iście FORTECOWYM stylu.
W trakcie koncertu na scenie pojawiali się wszyscy muzycy, współtworzący zespół w trakcie 13 lat jego działalności.

Artyści pożegnali się z publicznością utworem pt. “Forteca”, a fani z pełnym przekonaniem odśpiewywali refren zgodnym chórem: “FORTECA OSTATNI BASTION POLSKI”. Tak samo zgodnie twierdzili, że pustki po FORTECY, jaka powstanie na rockowej scenie nikt nie będzie w stanie zastąpić.

Przez ponad 13 lat działalności zespół FORTECA wydał 9 albumów muzycznych odnoszących się do wydarzeń z okresu XIX i XX wieku. Zagrał ponad 300 koncertów całej Polsce. W 2009 r. w miejscu słynnej walki pod Wizną zespół wystąpił przed szwedzką grupą SABATON, a w 2017 r. muzycy zagrali
w Parlamencie UE z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. W 70. rocznicę zamordowania
rtm. Witolda Pileckiego FORTECA przygotowała wyjątkowy program, który przedstawiła na terenie byłego więzienia na Mokotowie, które zostało przekształcone w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W marcu 2019 r. członkowie zespołu zostali odznaczeni przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Brązowymi Krzyżami Zasługi.

“Górale czy Wam nie żal odchodzić z FORTECY w dal” – takie pytanie zadali szczyrkowscy górale muzykom, którzy opisanym powyżej wydarzeniem zakończyli swoją koncertową działalność. Według FORTECJAN – nie na zawsze!

LINK DO ZDJĘĆ