Dwie twarze patriotyzmu – Matejko i Pilecki

🇵🇱 W sobotę odbyło się uroczyste Otwarcie wystawy “Dwie twarze patriotyzmu – Matejko i Pilecki”, w ramach projektu Dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023. Tego dnia na terenie Muzeum Pamiątek po Janie Matejce Koryznówka stanęła wystawa przybliżająca sylwetki dwóch Wielkich Polaków – Jana Matejki i rtm. Witolda Pileckiego – bohaterów, których losy przywiodły do Wiśnicza, ale także rodziny, która ponad półtora wieku temu wybudowała domek letni, dziś Muzeum Pamiątek po Janie Matejce Koryznówka. Cichymi bohaterami tej wystawy jest właśnie rodzina Serafińskich i ich historia. 🇵🇱❤️🇵🇱 To właśnie ona zainspirowała nas do realizacji tego projektu.

Do jego stworzenia nie doszłoby jednak, gdyby nie ogromne zaangażowanie wielu wspaniałych ludzi.❤️

– autorów wystawy, którymi są:

➡️Maria Serafińska-Domańska – kierownik Muzeum Pamiątek po Janie Matejce Koryznówka,

➡️Jarosław Wróblewski – pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, autor m.in. książki “Rotmistrz”,

➡️Magdalena Janeczek-Tucznio – manager zespołu FORTECA, pomysłodawca projektu

,➡️Konrad Dakowicz – autor projektu graficznego.

Przy projekcie pomocy udzielili także: dr Marcin Borys Zastępca Dyrektora ds. Zbiorów i Edukacji w Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Agnieszka Opioła i Stanisław Mróz – przewodnicy w Muzeum Pamiątek po Janie Matejce Koryznówka.

Organizatorami i partnerami Otwarcie wystawy “Dwie twarze patriotyzmu – Matejko i Pilecki” byli Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Pamiątek po Janie Matejce Koryznówka, Miasto i Gmina Nowy Wiśnicz, OSP Bieńkowice , Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu – dziękujemy wszystkim za nieocenioną pomoc.

Choć, w dniu otwarcia wystawy, nie dopisała pogoda 🌧, nie powstrzymało to, do przybycia wielu gości. Kłaniamy się nisko wszystkim przybyłym.

Dziękujemy szczególnie dyrektorom i delegacjom wiśnickich szkół oraz przedstawicielom Ochotniczych Straży Pożarnych za piękną oprawę uroczystości, w której udział wzięło:

➡️Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki Nowy Wiśnicz

➡️Szkoła Podstawowa im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu

➡️Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu

➡️Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Muchówce

,➡️Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Kobylu

➡️Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Brodzińskiego w Królówce

➡️OSP Bieńkowice im. rtm. Witolda Pileckiego

➡️Ochotnicza Straż Pożarna Nowy Wiśnicz

➡️Ochotnicza Straż Pożarna w Muchówce

Wielkie podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia składamy:

– Pani Karolinie i Panu Tomkowi Fiołek wraz z córką Gabrysią z Bieńkowic

– Pani Małgorzacie i Panu Sławomirowi Potrzebskim z Bieńkowic

– Pani Agnieszce i Panu Stanisławowi Opioła ze Starego Wiśnicza

– Pani Paulinie Konowalczuk – dobremu duszkowi

Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystościach. Jak widać razem może wiele zdziałać.Ponieważ wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających, a mamy świadomość, że nie każdy ma możliwość przyjazdu do Muzeum Pamiątek po Janie Matejce Koryznówka, już niedługo będzie ona dostępna także on-line.